Toorjuustust valmivad juustukoogid on nii maitselt kui valmistamiselt üsna sarnased kohupiimatäidisega kookidele. Kuna juustukoogid on tekstuurilt õrnemad ja seetõttu küpsetamisel pirtsakamad, kuluvad vigade ennetamiseks ära mõningad teadmised. Kokaraamatus “Tordid ja koogid nagu ehtsas pagariäris” loetleb raamatu autor Eva Pärtel oma küpsetamispraktika põhjal tõenäoliseid põhjuseid, miks juustukoogid pragunema kipuvad.

cheesecakes

 

Täidises on liigselt vett. Selle vältimiseks kasuta kvaliteetset täisrasvast toorjuustu (Philadelphia täisrasvane on parim valik). Kalla ära vesi, mis on mõnikord toorjuustule (pakendis olles) tekkinud. Võib olla ka, et täidises on liiga palju marju, mis ajavad küpsetamisel vett välja. Mõnevõrra leevendab liigse vee probleemi tärklise või jahu kasutamine sidusainena, kuid siis kannatab koogi maitse, mis muutub ebameeldivalt jahuseks.

Liiga kõrge või äkiliselt muutuv temperatuur. Madal küpsetamistemperatuur (150‒160 kraadi) hoiab tavaliselt koogi pragunemise ära. Kui kook on küpsenud, võivad praod tekkida ka liiga äkilisest temperatuurimuutusest. Seepärast hoolitse, et temperatuuride üleminek oleks koogile võimalikult sujuv (näiteks on see olulise tähtsusega, kui toa temperatuur on suhteliselt jahe). Toimi nii: lülita ahi välja ja hoia kooki ahjus 10 minutit, pane seejärel ahjuukse vahele pajakinnas ja lase koogil ahjus toatemperatuurini jahtuda.

Kook on üleküpsenud. Kook on küps, kui see keskelt umbes 5 cm raadiuses veel võdiseb (justkui see oleks keskelt toores). Nüüd on õige aeg ahi välja lülitada, sest juustukook küpseb täielikult n-ö järelküpsemise käigus. Kui märkad küpsetamise ajal, et kook on juba täiesti tahenenud, on see üleküpsetatud ja praguneb üsna suure tõenäosusega.

Liiga lai koogivorm. Mida laiema läbimõõduga vorm, seda tõenäolisem on, et kook läheb pealt katki ‒ seda tingivad täidise raskus ja suhteliselt väike külgmine toetuspind. Turvalisemad on 18‒20 cm läbimõõduga vormid.

TORDI_KAAS_2.indd