Koduste vahenditega on võimalik lihtsasti maitsvat vanilliekstrakti ja vanillisuhkrut valmistada.
Vanilliekstrakt
- vanillikaunu
- viina
- õhukindlalt suletavat pudelit
- kannatlikkust
Miinimumiks on 1 kaun 100ml alkoholi kohta, kuid soovitavalt siiski kolm. Pildil nähtu on aga valmistatud viiega.
Vanillikaunu valides otsi väga tumedaid, peaaegu musti pikki kaunu, mis on sõrmega katsudes muljutavad ega ole rabedad.
Poolita vanillikaunad pikuti, kaabi välja seemned ning lõika kaunapoolikud sobiva pikkusega juppideks. Pista kaunajupid ja seemned pudelisse, vala peale viin. Sule pudel ning loksuta korralikult läbi. Päris uute kaunade asemel võib kasutada ka neid poolikuid, kust oled seemned juba mõne muu toidu jaoks ära kasutanud.
Hoida pimedas, näiteks baarikapis. Kord nädalas võiks loksutada. Kasutada võib juba 2 kuu pärast, aga siis on vedelik alles “noor”. Vanilliekstrakt on lõplikult valmis 6 kuu pärast ning siis võib ka vanad kaunad välja noppida ning neist näiteks vanillisuhkrut valmistada.
Aja jooksul võiks pudeli sisu täiendada uute kaunade ja sortsu viinaga, siis ei saa ekstrakt kunagi otsa.
Teistsuguse maitse saamiseks võib viina asemel kasutada rummi või brändit. Valmista erinevaid ekstrakte kasutades Tahiti, Mehhiko või Indoneesia vanillikaunu.
Vanillisuhkur
200 g suhkru kohta võta vähemalt 1 vanillikaun, eelistatavalt aga 1 kaun 100 g kohta.
Kui hetkeks mõelda, et paljudes retseptides on ette nähtud ainult 1 tl vanillisuhkrut, siis tundub, et võiks panna isegi 4 kauna 100g suhkru kohta, mis teeks ikkagi kõigest 1/5 vanillikauna ühe portsu kohta.
Koduse vanillisuhkru valmistamiseks on kaks põhilist moodust. Lihtsaim viis on susata poolitatud vanillikaunad üleni suhkru sisse ja lasta seista vähemalt kaks
nädalat. Ka seemned võib lisada, kui pole soovi neid mujal ära tarvitada. Pisut keerukam viis on lõigata kaunad väikesteks jupikesteks, panna koos natukese suhkruga kohviveskisse ning jahvatada peenikeseks pulbriks. Saadud pulber segada hiljem ülejäänud suhkru hulka. Segama peab väga hoolikalt, et vanillipulber jaotuks ühtlaselt. Ja ongi valmis, ei mingit ootamist.
Ökonoomsem on võtta juba korra ära kasutatud kaunad, neis on veel küllalt aroomi ning maitset. Oluline on kaunad korralikult piima, koore vms. jääkidest puhtaks loputada ja kuivatada.
Tekst ja fotod: Elisa Koor (Perenaine.ee)