raamat_sitsiilia„Sitsiilia köök. Päikeseline Itaalia.“ (Ajakirjade Kirjastus)

Lia Virkus ja Heret Pauskar  käisid Itaalias, Sitsiilias ja veetsid paras jagu päevi koos kohaliku Nonna Rosalbaga ehk Rosalia Alba Maria Catanese’ga. Neil päevil valmistasid nad üheskoos Sitsiilia kohalikku toitu, mille tulemusena valmis raamat „Sitsiilia köök. Päikeseline Itaalia.“

Raamatusse sai kokku üle 70 Nonna retsepti, sh kõike eelroogadest magusani ja isegi itaaliapäraste hoidisteni, nagu sidrunimarmelaad ja oliivihoidis. Kõik enamlevinud itaalia köögi retseptid on siin olemas ja on üsna lihtsaks seletatud. Jah, aeganõudvad on nii mõnedki, aga ei midagi keerukat. Ära on toodud nii lasagne kui tiramisu põhiretseptid, lisaks tuntumad road seal levinud mereandidest ja kohalikest köögi- ja puuviljadest – näiteks mereannisalat ja paneeritud baklažaan, pistaatsiajäätis (vaata seda retsepti ka meie kogust siit) ja apelsinimarmelaad. Loomulikult on kirjas ka koduse pasta valmistamise õpetus ja lihtsad trikid pastale kuju andmiseks, kui pastamasinat kodus ei ole. Kõikides peatükkides on itaalia köögi tuntud hittide kõrval kirja saanud ka selliseid retsepte, mis just Sitsiiliat rohkem iseloomustavad. Need retseptid lähtuvad eelkõige seal kandis parimatest loodusandidest kui ka levinud tänavatoidu traditsioonidest. Nii tasub proovida nii kikerhernekooke kui ka frititud riisipalle erinevate täidistega.

Peaaegu kõiki retsepte on lihtne järgi teha Eestis saadava toorainega. Mõneti küsitavad on sardiinimaimude kotlettide ja mitmete hoidiste valmistamine, mille algmaterjaliks on sealsed värsked toorained nagu rohelised oliivid ja artišokid, aga peaaegu kõik ülejäänud retseptide täideviimiseks on võimalused Eestis olemas. Tänuväärsed on siin-seal toodud nipid, mis aitavad kerge vaevaga suurepärast tulemust saavutada ja mida saab kasutada ka väljaspool selle raamatu piire.

Kokku on saanud itaalia köögi kokaraamat algajatele. Kokaraamatu retseptide autor Rosalba on tubli kodukokk, mitte restorani peakokk, ja seetõttu on kõik retseptid suhteliselt väheste koostisosadega ning lihtsate juhistega. Siia raamatusse kirjapandud toite on kerge järgi teha, vaja on ainult värsket toorainet ja piisavalt aega.

 

“Parimad palad. Anni Arro. Best of the best” (Menu kirjastus)raamat_anniarro

Kohviku Komeet ja Kukeke perenaine Anni Arro on andnud välja uue kokaraamatu “Parimad palad. Anni Arro. Best of the best”, kuhu on kokku koondatud tema retseptide paremik. Kõik Anni enda ja tema kohviku klientide lemmikud on saanud kokku uue raamatu kaante vahele – näiteks kiluvõileib kadunud munaga, peedipirukas fetaga, kitsejuustusalat, mooni-martsipanirulllid jne. Igale roale on lisatud väike tutvustav lõiguke, mida on tore ja inspireeriv lugeda.

Anni kasutab oma retseptides palju kohalikku ja hooajalisi tooraineid nagu peet, kõrvits, kukuseened, räimed, sirmikud. Antud raamatus leidub palju huvitavaid toite ka taimetoitlastele nagu nt. vegan karri brokoli, lillkapsa, kõrvitsa, kikerherneste, spinati ja kookospiimaga ja peedikotletid rukolaga.

Raamatus on palju toite, mida Anni armastab valmistada oma maakodus Sepamäel ja seal peenramaal kasvanud toorainest. Näiteks on autori ühed kindlad lemmikud praetud suvikõrvitsaõied, Veise Osso Buco Sepamaa stiilis või Mamma Michelini tärni supp. Raamatu viimases osas on ka väike magusavalik – näiteks punasesõstra-beseekook, kõrvitsakook ja rabarberi-martsipanikook munavalgemütsiga.

Raamat on igati sobilik kinkeraamat ka välismaalastele, kuna tekstid ja retseptid on nii eesti kui inglise keelsed.

 

“Maitsvad kukeseened” (kirjastus Hea Lugu)

uudised_maitsvad-kukeseenedRootsi koka Katja Palmdahl’i raamatust „Maitsvad kukeseened“ leiab meile palju uutmoodi ideid, et neid eestlaste lemmikseeni toiduks valmistada. Raamatu kõige suurem väärtus ongi see, et siit leiab palju uusi ideid kukeseenetoitudeks, sest valik on meile nii tavapäraseks ja klassikaks saanud kukeseenekastmest palju-palju laiem. Katja õpetab, kuidas valmistada kukeseentega kana, panniroogi, kala, suppi, võid, kukleid – kukeseenepesto ja kevadrullideni välja!

Katja jagab ka mitmeid soovitusi, kuidas kukeseeni maitsestada ja nende maitset paremini esile tuua. Temagi meelest on kukeseente praadimisel parim maitsetugevdaja ehe taluvõi. Kuid, proovige tema soovitusel kukeseente maitsestamiseks ka neid: šalottsibul, punane sibul, juurseller, šerri, valge pipar, kaneel, tüümian, salvei, sidrun, parmesan, õun.

Väikeseid kukeseeni praeb Katja otse kuumal pannil võis, suuremad ja pehmemad seened praeb enne kergelt puhtal pannil läbi, seejärel lisab alles või. Et kukeseenemaitse oleks tugevam, korjab ta kõige pisemad seened välja ja lisab need kastmele või roale vahetult enne serveerimist.