Mahlase ja rikkalikku maitseelamust pakkuva, Saksamaalt pärit jõulumaiuse, saad valmistada mitu nädalat enne söömist.
- 500 g nisujahu (kõvemat sorti)
- 1 suurem muna
- 1 tl kaneeli
- 1 tl nelki
- 0,5 tl riivitud muskaatpähklit
- 1 tl kuivatatud ingverit
- 125 g suhkrut
- 1 tl soola
- 12 g (Nordic Yeast) kuivpärmi
- 125 ml piima
- 175 g sulavõid + 100g sulavõid määrimiseks
- 100 g mandleid
- 50 g apelsinikoort
- 50 g sidrunikoort
- 100 g rosinaid
- 100 g kuivatatud jõhvikaid
- 0,5 dl rummi (või apelsinimahla)
- 125 g martsipani
- 50-100 g tuhksuhkrut
Tükelda mandlid, rosinad ja jõhvikad ning pane üleööks rummi sisse ligunema (rummi võid asendada ka apelsinimahlaga, aga kindlasti leota puuvilju enne tainale lisamist, vastasel juhul võivad need küpsemise ajal tainast välja hüpata). Sega jahu pärmi, soola, suhkru ja teiste maitseainetega. Kuumuta piim ja sulata selle sees või, tõsta jahtuma. Kui piima-või segu on ca 40 kraadi, kalla see koos lahtiklopitud munaga kuivainete sisse ja sõtku ühtlaseks tainaks.
Vormi tainas palliks, kata pealt kile ja käterätikuga ning jäta soojasse kohta tunniks ajaks puhkama (kasutame sõna “puhkama”, sest raske stolleni tainas väga ei kerki). Sõtku sisse rosinad, jõhvikad apelsini- ja sidrunikoor ning mandlid. Tainas on küllalt raske käsitleda, aga peaksid töö tulemusel saama ühtlaselt läbisõtkutud taina.
Jaga tainas kaheks ja tõsta üks osa jahusele pinnale. Vormi see kätega ristküliku kujuliseks, pane keskele martsipanikang ja tõsta tainas mõlemast servast martsipanikangi peale keskele kokku. Keera saadud päts teisipidi (et murdekoht jääks põhja) ja tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Toimi teise pätsiga samamoodi.
Kata pätsid kile ja käterätikuga ja lase nendel veel 30 minutit soojas kohas seista. Pane ahi 200 kraadile kuumenema. Enne ahju panemist tõmba pintsliga pätsid pealt sulavõiga üle. Küpseta 200-kraadises ahjus 30 minutit ja seejärel 15 minutit 175-kraadises ahjus. Küpsetamise ajal määri pätse (2-3 korda) taas võiga. Lisaks jäta osa võid äsja ahjust tulnud pätside määrimiseks.
Stollen on küps kui näpuga koputades see pisut kumiseb. Küpsust reedab ka see, et küpsetise põhi on kaunilt pruun ning sissetorgatud puutikk jääb kuivaks. Kui stollen ei küpsenud läbi, lisa küpsemisaega. Kui see hakkab pealt liigselt pruunistuma, kata pealt fooliumiga.
Lase küpsenud pätsidel pisut jahtuda ja määri kahe käega paksult tuhksuhkruga sisse. See imendub osaliselt stollenite sisse. Kui stollenid on jahtunud, mässi need fooliumisse ja jäta jahedasse kuiva kohta vähemalt mõneks päevaks (ideaalne oleks nädalaks) või mitmeks nädalaks söömist ootama. Enne serveerimist sõelu peale tuhksuhkurt.
Retsept: Fool for Food, foto: Eva Pärtel (Perenaine.ee)
Martsipanistollen | Cook the day away!
[…] Idee siit. […]