Jäätist on kõige mugavam teha jäätisemasinaga, kuid jäätist õnnestub kokku segada-külmutada ka ilma spetsiaalse masinata.

Kuidas teha jäätist jäätisemasinaga

Klassikaline jäätisetaigen koosneb piimast, koorest, munakollastest ja suhkrust (vaata näiteks vaniljejäätise retsepti siit).

1. Klopi munakollased ja suhkur kahvli või vispliga kergelt lahti.

2. Kuumuta piim potis keemiseni.

3. Nirista keema läinud piim munakollaste sisse nii, et segad munakollaseid pidevalt.

4. Kalla segu tagasi potti ja kuumuta seda madalal tulel pidevalt segades.

5. Segu on valmis siis, kui selle temperatuur on tõusnud 80 kraadini (mitte mingil juhul keemiseni!). Kui sul termomeetrit ei ole, annab segu valmimisest märku see, et poti põhjas on see tuntavalt paksenenud.

6. Õiget hetke aitab tabada ka järgmine katse. Kasta lusikaselg selgusse, võta välja ja tõmba sealt näpuga triip läbi. Kui tõmmatud joon jääb püsima, on muna-piimasegu piisavalt kuumutatud.

7. Võta segu kohe tulelt ja kalla läbi sõela, et võimalikud munatükid eemaldada.

8. Jahuta toatemperatuurini ja kalla juurde koor.

9. Edasi toimi vastavalt oma jäätisemasina juhistele. Mõnede masinatega saab hakata kohe jäätist valmistama, mõnede jaoks on hea, kui segu on eelnevalt 8 tundi külmikus hoitud.

Kuidas teha jäätist ilma jäätisemasinata

1. Valmista jäätisetaigen nagu eelnevalt (sammud 1-6). Jahuta jäätisesegu külmikus vähemalt 5 tundi. Pane jäätisesegu külmumisprotsessi kiirendamiseks võimalikult madalasse, suure pinnaga plastist või metallist nõusse ja aseta sügavkülmikusse.

2. Kui jäätisemass on juba hakanud äärtest tahenema (see võib olenevalt nõust ja jäätisesegu temperatuurist toimuda 1‒3 tunni jooksul), võta jäätis sügavkülmikust välja ja mikserda või klopi segu hoogsalt umbes 30 sekundit, et ennetada jääkristallide tekkimist. Kui sügavkülmanõus on ebamugav mikserdada, kalla segu selleks ajaks sobivamasse nõusse.

3. Pane segu uuesti 45 minutiks kuni tunniks sügavkülmikusse ja mikserda taas.

4. Sama protseduuri tuleb korrata ka kolmas kord (kui segu pole piisavalt tahenenud, siis neljas ja viieski kord).

5. Kui retsept näeb ette lisandite segamist jäätise sisse, siis on õige aeg neid lisada, kui jäätisemass on piisavalt tahe, kuid veel segatav. Jäta jäätis nüüd veel paariks tunniks sügavkülmikusse ja serveeri siis.

Turvalisem variant on kasutada spetsiaalset retsepti, mis ei vajagi jäätisemasinaga valmistamist. Need retseptid on reeglina rammusamad, vt näiteks kondenspiima-vahukoore põhjal valmiv mustsõstrajäätis.

Vaata Perenaine.ee jäätiseretseptide kogumikku siit

Ülalolev tekst on Eva raamatust “Jäätised ja sorbetid. Masinaga ja ilma.”

 

jäätiseraamat