Hästi õnnestunud kringli saladus on maitsev täidis, hästi kerkinud taigen ning korralikult küpsetav ahi, kirjutab Epp Mihkels oma äsja ilmunud raamatus “Väike kringliraamat“.

Epp ise nimetab end tagasihoidlikult hobikokaks, kuid mitmete kokaraamatute kirjutamisele lisaks on naine aktiivselt seotud Tallinnas tegutseva prantsusepärase kohvik-restoraniga Cafe Lyon, mille pagaritoodete sortimendi ta kokku aitas panna. Epu visioon “kõik nullist ja ehedast toorainest” viis teda süvitsi küpsetamismaailma ning Epuga Lyoni pressiüritusel vesteldes sai temalt vastuseid iga väiksema detaili kohta alates saiade kergitamise nippidest selle “õige” krõbeduse saavutamiseni.

Image

Meile meeldivad raamatud, mille autoriteks on oma valdkonda hästi tundvad inimesed. Seetõttu lugesime iseäranis suure huviga ka Epu sissejuhatavat peatükki “Kringliteo õnnestumiseks”. Mõned nopped siin teilegi. Taina õnnestumiseks vali parim nisujahu, milles on kõrge valgusisaldus (gluteen!). Teiste jahudega (täistera, kaera, spelta jne) saavad küpsetised küll tervislikumad, ent sisu on kuivem ja pudiseb rohkem. Taina segamisel ei maksa soola unustada, sest see aitab lisaks maitsete väljatoomisele ka taigent kergitada; piiri tuleb pidada liigse suhkruga, sest liigne suhkur võib pärmi kergitamist pärssida.

Nippe-nõuandeid tainateo õnnestumiseks on raamatus rohkesti teisigi (edasi palume teil neid juba raamatust lugeda); kirju ja mitmekesine on ka retseptide valik. Meile jäid silma eriti õhuline ja mitme-juustu-kihiline juustukringel, mahlase täidisega spinati-fetapärg ning magusatest ingveristritsel, juuretise põhjal kergitatud rukkijahu-stritsel ning pistaatsiamartsipani sisaldav pistaatsiapärg.

Epult endalt tema lemmikute kohta küsides tõi ta esmalt välja just rukkijahust kringli. “Selle tainas valmistatakse kui tavalise rukkileiva oma, kuid pisut magusam ja elastsuse mõttes lisatakse ka nisujahu. Aga kuivatatud puuviljade ning kaneeli kooslus rukkileivas on tõesti üllatavalt hea. Igatahes kringel kadus kiiresti laualt,” kirjutas Epp meile. Südamelähedastest retseptidest mainis ta veel ingveristritslit, mis sai mahlane ja mõnusalt magusvürtsikas ja kohupiimakringleid, mis on alati kõigi lemmikud. Epp mainis ka, et samuti olid paljudele mokka mööda esmalt ehk kummalisena tunduvad peedi-, astelpaju ja kõrvitsavariandid.

Soolastest retseptidest soovitas Epp kindlasti saksapäraseid pretzel’eid, mida mehed õlle kõrvale armastasid nosida. Tema isiklikest soolastest favoriitidest mainis Epp ka kitsejuustu-oliivikringlit, sest ta on ise suur kitsejuustu sõber.

—–

Raamatu välja andnud Ajakirjade Kirjastus on ühe raamatu ka Perenaine.ee lugejale kinkinud. Kui soovid raamatu loosis osaleda, palun kirjuta siia kommentaaridesse oma lemmikkringli nimetus. Ja kui teil on jagada oma nippe, et kringlitegu õnnestuks, on needki iseäranis teretulnud!

Loosimisnimekiri läks lukku ja võitjaks osutus MERIKE, kelle lemmikkringel on martsipani-jõhvika kringel. Õnnitleme Merikest võidu puhul ja täname kõiki teisi osavõtjaid. Võtame võitjaga ise ühendust.