Euroopa Komisjon andis eile loa kasutada toitudes ja jookides uut magusainet stevia.

Stevia (paraguai suhkruleht) on Paraguai päritolu krüsanteemide perekonda kuuluv taim. Taime lehed kujutavad endast ainulaadset intensiivse loodusliku magususe allikat. Stevia lehtedest valmistatud magusained on looduslikud ja kalorivabad. Steviast valmistatud magusained on 200 korda magusamad kui valge suhkur, kuid ei anna kaloreid, mistõttu ei lisa kaloreid ka toitudele ega jookidele, milles neid kasutatakse.

Stevia taime õis (foto: Stevia.net)

Coca-Cola Baltikumi kommunikatsioonijuht Evelin Ojamets ütles Perenaine.ee-le, et kuna heakskiit stevia kasutamiseks tuli alles eile, siis Eestis steviat sisaldavaid jooke veel osta ei saa.

Uuringud selleks, kuidas stevia glükosiide ehk neid magusaid looduslikke osakesi stevia taime lehtedest kätte saada, võtsid Ojametsa sõnul aega kuus aastat. Stevia lehti korjatakse sarnaselt teelehtedega istandustest ning vee abil “uhutakse” magusad osakesed õrnalt välja.

“Oleme proovinud erinevaid Stevia kombinatsioone oma toodetes ning alles nüüd, kui EL piires on ametlik otsus tulnud, saame teha maitseteste, et näha, millised variandid on parimad tarbijatele, see on erinevates maades erinev. Ilmselt seisab kogu toiduainetööstusel Steviaga ees väga huvitav ajajärk – seda õpitakse kasutama, arendatakse tehnoloogiaid, uusi tooteid jne, ” lisas Evelin.

Stevia (stevia glükosiidid) ADI ehk lubatud maksimaalne päevane tarbimiskogus on 4 mg/1 kg kehakaalu kohta. Nii palju võib inimene tarbida kogu oma elu lõpuni iga päev ilma mingite kahjulike mõjudeta.

USA-s on stevia olnud  kasutusel 2008. aastast ja Prantsusmaal (erandina EL piires) 2009. aastast. Näiteks Coca-Cola toodetest on Prantsusmaal näiteks Fanta Still stevia’ga. USAs oli esimene steviaga tehtud toode 2008. aastal Sprite Green.