Septembrikuu Oma Maitse testib piima! Tõepoolest, piimal ja piimal on vahe. Ajakirja lemmik on Pajumäe talu mahe täispiim (kuumtöötlemata) ja meiegi lemmik Valio Alma 3,5%-ne piim saab testitiimilt maksimumpunktid.

Pajumäe talu lehm (foto Pajumäe talu kodulehelt)

Valio tootegrupi juht Jana Aleksius räägib ajakirjale kuidas maapiim paki sisse saab ja miks poepiim hapuks ei lähe:

Meil vastu võetava toorpiima rasvasisaldus jääb 3,5%-4% vahele, aga poepiimad on kindla rasvasisaldusega. Et sellist piima saada, toorpiim separeeritakse (eraldatakse üleliigne rasv), homogeniseeritakse (piimas olevad suured rasvakuulid lõhutakse mehaaniliselt väikesteks) ja pastöriseeritakse, jahutatakse ja pakendatakse pakkemasinal. Tänapäevase tehnoloogiaga pakendatud piimas on piimhappebaktereid väga vähe ja hapnemist ei toimu.

Kuidas toimub pastöriseerimine – toorpiima kuumutatakse steriliseerimiseks vähemalt 15 sekundiks temperatuuril 71,7 kraadi – seeläbi saab pikendada piima säilivusaega.

Kuidas saadakse kõrgpastöriseeritud piima – piima kuumutatakse steriliseerimiseks mõni sekund temperatuuril üle 135 kraadi. Kõrge kuumusega hävinevad kõik piimas leiduvad mikroobid, samuti muutuvad selles olevas valgud, rasvad ja suhkrud ning muutub ka piima lõhn ja maitse. See-eest aga püsib piim avamata pakis kuni 9 kuud. Veider küll, aga Eestis on sedasorti piim muutunud põhiliselt spetsiaalseks kohvipiimaks.