Toidutare kirjutab, et Napoleoni koogi juured ulatuvad Prantsusmaale, kus sedalaadne küpsetis on tuntud millefeuille ehk tuhande lehe küpsetisena, milles lehttaina kihid vaheldumisi keedukreemiga.

Tähistamaks Venemaa võitu sõjas Napoleoni üle, tegid Vene pagarid oma versiooni millefeuille‘st, vormides selle Bonaparte’i mütsi kujuliseks. Kuna sellist on aga üpris keeruline teha, kahanes maitsev küpsetis vormilt üsna pea traditsioonilise koogi mõõduliseks. Kook tehti oluliselt rohkemate kihtidega kui Prantsusmaal on kombeks, et sümboliseerida tohutu suurt Prantsuse armeed. Pealepudistatav puru olla inspireeritud lumest, sest just tänu rasketele talveoludele õnnestus venelastel prantslasi sõjas võita. Koogile pandi nimeks Napoleon.

napoleonid
Foto: Toidutare.ee (Eva Palu)

Milline on see päris õige klassikaline Napoleoni kook? Igal pagaril, kondiitril ja perenaisel on tõenäoliselt sellest teemast oma arvamus. Küll ollakse enam-vähem sama meelt selles, et lehekihid peavad olema võimalikud õhukesed, vahele käiv kreem on kas keedukreem või kondenspiima-või kreem ning hapu moos klassikalise Napoleoni koogi juurde ei kuulu.

Vaata ka retsepte Toidutarest: eriti õhuline Napoleoni kook viinaga tehtud tainast

Vaata ka: keefiri-tainast valmiv Napoleon kondenspiimakreemiga