Angeelika Kang on väga paljude kokaraamatute autor, ent äsja ilmunud “Ahjusoe” on eriline. Aastal 2011 astus see naine oma elus suure sammu ning avas oma esimese kohviku, Cafe More, millele järgnes kohvik Katharinenthal. Selle raamatu süda kuulubki nendele kohvikutele, nende loomisele ja eelkõige sellele raskele tööle, mis pagaritel-kondiitritel igapäevaselt teha tuleb (mida on kohviku algusaegadel hommikust õhtuni teinud ka Angeelika ise). Just see edasiantud kogemus muudabki selle raamatu eriliseks ja väärtuslikuks.
Raamatus on rohkelt retsepte just Angeelika kohvikuvaliku küpsetistest – nii leiab küpsetamishuviline õpetuse, kuidas valmistada populaarseid kaneelisaiasid, ekleere, tuhandelehekooki või kuulsaid Katharinenthali makroone, mis Angeelika kohvikute lettidel nii kaunilt välja pandud on.
Kogenumad küpsetajad teavad, et makroonitegu vajab rohket kannatlikkust, et asi õnnestuks. Nii nagu ka juuretisesaia küpsetamine – ka selle ehk ilma kommertspärmita valmiva saia juhised on raamatus koos rohke pildimaterjaliga ära toodud. Lisaks magusatele küpsetistele pakub Angeelika ka terve rea soolaseid – nii isutavad Marju Randmer-Nellise tehtud fotodelt spinati-feta pirukad filotainal, kodujuustu-ahjutomati pirukad, viigimarja-kitsejuustu pirukad.
Kokkuvõttes – raamat on sisu poolest tugev ja mis polegi nii vähe tähtis – kaunilt-minimalistlikult kujundatud. Kiiduväärt on raamatu kaante materjali valik – need sametpehmed kõvad kaaned lausa kutsuvad raamatut avama! Raamatu andis välja Angeelika Stuudio.
Toidublogija Tuuli Mathisen’ilt (“Ise tehtud. Hästi tehtud.“) ilmus “Argiõhtute kokaraamat”, mis nagu raamatu nimigi ütleb, pakub igapäevaseks toitumiseks vajalikke toiduvalmistamise ideid. Tuuli kogus raamatusse aastate jooksul lemmikuks saanud lihtsad lemmikretseptid, mis pakuvad lahendusi argiõhtu toidumurele. Retseptid on tema sõnul valdavalt lihtsad ja jõukohased ka algajale kodukokale.
Fotod on selged, puhtad ja toit paistab fotodelt isuäratav (pildid Tuulilt endalt). Retseptidest saavad lisaks tavapärastele suppide-lihatoitudele eraldi tähelepanu riisi- ja pastaroad (risotod, nasi goreng) ning kanatoidud (tüümiani-sidrunikana ja mandlipaneeringus kananagitsad); raamatust ei ole puudu ka magusroad ja küpsetised, sealhulgas näiteks Juubeli tordipulbrist kohupiimakook ning ilma jahuta šokolaadikook.
Tuuli raamatu andis välja kirjastus Hea Lugu.
Jõuluaeg on lisaks piparkookidele ja verivorstidele ka trühvlite valmistamise tipphooaeg.
Krista Rubeni äsjailmunud “Väike trühvliraamat” (Ajakirjade Kirjastus) pakub selleks palju ideid.
Krista ise on trühvliteoga seotud viis aastat, sealhulgas loonud oma ettevõtte OÜ Theobroma, mille tegevuseks ongi käsitsi valmistatud šokolaaditrühvlite valmistamine. Krista sõnul on raamat kirjutatud täiskasvanutele (sh sisaldab enamus retsepte ka alkoholi). Kuid sekka ka nn mitte-traditsioonilisi trühvleid – näiteks tervislikud kamatrühvlid ja täisteraküpsised, mis sobivad ka lastele.
Krista tõi omaloodud trühvliretseptidest eraldi välja trühvlid sinihallitusjuustuga ja valge šokolaadiga – kuigi need ei pruugi kõigile sobida.
“Toidutare hitid” on paremad palad internetipõhisest retseptikogust Toidutare.ee. Toidutares on rohkem kui 16 000 retsepti, ent siia paberil kogumikku on valitud viimase kümne aasta jooksul lugejate poolt enim soositud 200 retsepti.
Toidutare peatoimetaja Siiri Kirikal kirjutab raamatu sissejuhatuses, et retsepte valides saadi teada, et eestlaste kodudes podisevad ikka ja jälle potitäied hea hapukapsaboršiga, kuigi ka naadid ja sparglid on efektselt supikaussidesse marssinud. Lihtsasti valmivad kana ja kala on argiõhtuteks ühed sagedasemad. Ahjus küpsetatakse aga aastaringselt ja ohtralt kooke ning suuri täidetud lahtisi pirukaid.
Lisaks tavapärastele soolastele-magusatele toitudele on raamatus kategooriad ka peotoitudele, hoidistele, jookidele, teiste rahvuste toitudele.
„Oliiviõli. Rohekuldne väärtuslik nektar“ on kui reis Itaaliasse, mida üks toiduhuviline loeb kui juturaamatut. Teksti on kirjutanud Heret Pauskar, kes juba ligi kümmekond aastat Eesti ja Itaalia vahet sõitnud ning oliiviõliga seotu endale otsast lõpuni selgeks teinud.
Heret, kes toob ka ise oliiviõlisid Eestisse müügiks (Hereti ettevõte on MyItaly.ee), on seal oldud ajast salvestanud ka mitmeid põnevaid Itaaliast pärit retsepte, alates klassikalisest Itaalia tomatikastmest, baklažaani-parmesanivormist kuni toitva juuksemaskini! Lisaks pakuvad oma oliiviõliga valmistatud toitude retsepte ka Lia Virkus ja Merrit Kiho. Raamatu andis välja Ajakirjade Kirjastus.
“Tšilli – päike või saatan?” on raamat tšillisõpradele! Raamatu autoriteks samuti suured tšillisõbrad – Merrit Kiho, Lia Virkus, Siiri Kirikal ja Kaili Maide (väljaandja Ajakirjade Kirjastus).
Raamatu lugeja saab põhjaliku ülevaate erinevatest tšillidest – nii geograafilises, kasvatamise, vürtsikuse, tüübi, välimuse jms mõttes. Tšillisid kasvatatakse müügiks peaaegu sajas riigis, ent Põhjamaades kasvab see hästi kasvuhoones (nagu tomat) ning tunneb end hästi ka aknalaual. Raamatus jagatakse hulgaliselt näpunäiteid neile, kes tšillisid ise kasvatada soovivad. Kui saak käes, on kasulik teada ka kuivatamise ja suitsutamise nippe – neidki leiab sellest raamatust.
Loomulikult leiab raamatust ka hulgaliselt retsepte, nii soolaseid kui magusaid, eelroogasid, kastmeid, hoidiseid, maitsesegudest rääkimata. Lisaks on toodud ka Santa Maria erinevate tšillitoodete tutvustused – et neil, kes tulist taime ise ei kasvata, kaupluseriiuli ees lihtsam valida oleks.
“Värvid toidus” (Ajakirjade Kirjastus) on raamat Maia Smõsleva‘lt, kes peab hetkel peakoka ametit Tallinnas Kalamajas asuvas kohvikus
Sesoon. Raamat on jagatud peatükkidesse värvide kaupa ning toidud, mis paistavad fotodelt ehk gurmeevaldkonda kuuluvaks, ei ole üldse keerulised ning valmivad üsna kiirelt. Fotodelt saab rohkelt inspiratsiooni oma kaaslast üllatada ning serveerida kodus toit nii nagu restoranis.
Mõned põnevad retseptid ka: kõrvitsapesto brioche’iga, porgandi ja Amaretto likööri kreem (kollane), punaste läätsedega täidetud ahjupaprikad tomatikastmes (punane), peedikreem marineeritud peediga (purpur), võilillenaps (pruun), šokolaadi-lakritsajäätis (must) või siis soolasiig sibula ja hapukoorega (valge).
“Värvid toidus” võitis ka Aasta kokaraamat 2014 tiitli (loe siit).
Kuigi raamatu “Tordilõik“ (Ajakirjade Kirjastus) autoriks on Andra Kalda, sisaldab see retsepte kümnekonnalt tordivalmistajalt Eestimaa eri paigust. Raamat on üldmuljelt rahulik, selgete ja inspireerivate piltidega, mistõttu lausa kutsub lugema – au ja kiitus nii fotograaf Andrale kui raamatu kujundaja Külli Kuusikule.
“Tordilõik” on raamat eelkõige sulle, kes sa biskviittorte armastad – just neid torte küpsetavad raamatus esindatud torditegijad kõige meelsamini. Loomulikult on esindatud nn vanakooli lemmikud nagu võikreemiga biskviittort ning trühvlitort.
Raamatus on lisaks ka rohkelt nippe ja nõuandeid tordivalmistajailt endilt – et beseetegu õnnestuks, kuidas valmistada perfektset keedukreemi ja kuidas gluteenivabalt küpsetada. Tähelepanuta ei jää ka tortide kaunistamine – nii õpetatakse tegema marmelaadist lillekesi, šokolaadist liblikaid ning suhkrumassist lillekesi.
“Juustukuningate kokaraamat” on samanimelise kauplusteketi raamat juustudest ning kaupluseketi loojatest, Erwin ja Merit Wassenaar’ist. Juustukuningate poodi külastanud juustusõbrad teavad, kui isuäratavad ja lookas on selle poe juustuletid. Kui soov nendest juustudest midagi põnevamat valmistada, on see raamat kindlasti ostmist väärt. Enamus retsepte on raamatu jaoks teinud toidublogija Eneli Kaarna, kuid oma retsepte jagavad teiste hulgas ka Angeelika Kang, Dimitri Demjanov ja Joel Ostrat. Tutvu raamatu näidislehtedega siin.
Sandra Sentjurin on hakkaja noor naine, kel hetkel pooleli kulinaariaõpingud Suurbritannias, koolis nimega University College Birmingham. Kondiitrikursusel sai Sandra juhendajaks Briti peaministri endine peakondiiter Graig Gent, kes eestlanna suurt kirge kondiitrimaailma suhtes veelgi enam sütitas.
Graig Gent pani oma õla alla ka Sandra uue raamatu “Magusakunst“ (kirjastus Pegasus) valmimisele. Raamatus sisalduvad tordid, magustoidud ja küpsetised näevad välja Euroopas tunnustatud kulinaariakoolile kohaselt professionaalsed, ent samas mitte liialt keerulised, et neid kodus ei saaks järele valmistada.
Mugavaks kasutamiseks on retseptid jagatud marjade-puuviljade järgi ja iga vilja kohta on nii tort, magustoit kui küpsetis. Tuntud klassikud leiavad end uudsel põneval moel – näiteks Napoleoni tort saab kihtide vahele astelpajukreemi ning pohlakringel lisaks mahlasele vanillitäidisele vürtsi Camembert juustust. Lisaks nn põhiroale leiab retsepti kõrvale ka mitmeid jäätiste, kastmete, sorbettide jm valmistamise õpetusi. Lisaks on raamatus ka rohkelt visuaalseid ideid tortide-magustoitude kaunistamiseks.
Vaata Sandra poolt pakutavaid catering teenuseid ja retsepte Sentjurin Food Production kodulehelt.
Paleodieet on läänemaailmas leviv trend valmistamaks toitu ilma laktoosi, gluteeni, rafineeritud suhkru ja kaunviljadeta. Ka Eestis on tekkinud sellele toitumisviisile hulgaliselt austajaid, mistõttu on meie oma autoriteltki selleteemalisi retseptiraamatuid ilmumas, viimane neist toidublogija Ragne Värk sulest “Paleo. Patuvabad magustoidud ja koogid”.
Ragne kirjutab raamatu tutvustuses, et paleokookide valmistamisel oli tema jaoks põnev see, kuidas kavalalt ära kasutada pähkli- ja mandlijahusid ning millega asendada suhkrut ja piimatooteid. Nii leidsid tema retseptides rohkelt kasutust toorkakao, kookospalmisuhkur, kookosrasv, kookosekreem, mesi, banaanid, datlid.
Toome näiteks: paleo pannkoogid valmivad kas munast-banaanist-kookoshelvestest või siis mandlijahust-munast-kookospiimast-õuntest; paleo kondenspiim aga kookospiimast ja kookossuhkrust. Apelsinikook kannab aga lausa nimetust vale-kohupiimakook, sest meenutab maitselt just kohupiimakooki, kirjutab Ragne.
Kokku 50 retsepti, raamatu väljaandja Ajakirjade Kirjastus.
Aasta kokaraamat 2014 autor on Maia Smõslova ‹ Perenaine.ee
[…] Loe võiduraamatu kohta tutvustust siit. […]