Tallinna restorani Number 9 peakokk Pierre Mathon ütles ajakirjale Director antud intervjuus, et ta ei usu, et ükski Eesti restoran Michelini tärni saab. Miks siis nii?
Põhjus ei ole selles, et Eesti kokad teeks oma tööd halvasti. Eesti kokad on Mathoni meelest head, tehnilistelt oskustelt isegi väga head. Mathon, kellele kuulus Šveitsis Michelini tärni omav restoran Abbaye de Pommier ja kes on ka Paul Bocuse Akadeemia liige, põhjendab oma väidet nii: “Peamine probleem on selles, et esmaklassilist toorainet on Eestis leida päris raske. Kui meil oleks viis-kuus sellist kauplust, nagu on Stockmann ja Solaris, siis sunniks konkurents igat poodi otsima väga häid ja erilisi toiduaineid ja sealt leiaks midagi põnevat ka restorani peakokad. Teiseks, röögatud Eesti hinnad. Head parti saab Prantsusmaal 8 euroga kilo, Eestis on selle hind 22 eurot.”
Foto Directori lehelt.
Loe intervjuud Pierre Mathon’iga pikemalt oktoobrikuu Directorist.
Voisula
Jäin môtlema seda Eesti kalliste hindade küsimust: Soomes on Euroopa Liidu teisena kôige kallim ostukorv Taani järel. Helsingis on Michelini tärni restorane ja umbes 1,5 a. tagasi kui oli Soome toiduainetetööstuse töötajate streik ja kogu kaubanduskett oli sellest halvatud, mh. ei jätkunud lihatooteid lettidel, ütles ühes tv-saates eestlastelegi tuntud Michelini tärni restorani Chez Dominique omanik Hans Välimäki, et nende restoran streigi tôttu ei kannata, sest nende toorained tulevad suures osas välismaalt (kas mäletan ôieti?). Meil EL idapiiril ongi kôik kallim. Siin, Soomes, pôhjendatakse meile, kulutajatele, kogu aeg, kuidas transpordikulud tôstavad toodete hindu. See oli üks môte, et vähenada veidi pessimismi… Ehk teisiti, vôib hankida omad toorainete tootjad ja jällemüüjad. Kui ôigesti jälle mäletan, siis just Välimäki on kritiseerinud nende tärnide andmist, sest siia EL idapiirile peab tulema sööma, restoranid ei jää n.ö. teele peale ette nagu Kesk-Euroopas.