Toiduliit kutsub oma uues kampaanias üles kõiki eestimaalasi eelistama just eestimaist toitu (loe lisa siit). Mõned põnevad faktid eestimaise toidutootmise kohta leidsime Toiduliidu kodulehelt Tunnetoitu.ee.
Kui vanasti kestis liha soolamine mitu kuud, sest sool määriti lihale ja jäeti nõnda soolduma, siis tänapäeval valmib sink 1-2 päevaga. Singi tooraine sisse pritsitakse soolvett. Seejärel paigutatakse soolveega pritsitud sink trumlitesse ja masseeritakse, et tagada soola kiirem imendumine lihasse.
Täissuitsuvorsti tegemiseks kulub rohkem vaeva kui poolsuitsuvorsti tegemiseks, sest suitsutamise ja kuivatamise protsessid on pikemad. 100 g täissuitsuvorsti tegemiseks kasutatakse 170 g liha.
Piimast
2,5% või 3% rasvasisaldusega piima saamiseks eraldatakse piimast koorelahutajas rõõsk koor ning hiljem segatakse omavahel kokku kindel osa kooritud piima ja rõõska koort. Nii saadaksegi soovitud protsendiga piim.
Poepiimale ei tule seistes koort peale, sest tööstuses surutakse 60 kraadini kuumutatud piim suure survega läbi klapipilu ja nii muudetakse rasvaosakesed mehaaniliselt hästi väikseks ehk homogeniseeritakse. Nii ühtlustub piima maitse ning piimas pole enam suuri rasvaosakesi, mis pinnale tõuseksid.
Kilo või tegemiseks kasutatakse 20 kilo piima. Kilo juustu tegemiseks kasutatakse 10 kilo piima.
Juustu augud tekivad bakterite elutegevuse tulemusena. Bakterid söövad kõhu täis ja kääritavad välja gaase, mille tulemuseks ongi augud juustus.
Leivast
Leiva ja saia tootmine Leiburis algab täpselt samuti nagu kodune söögitegemine. Kui kodus pestakse käed puhtaks ja pannakse ehk põll ette, siis Leiburi inimesed panevad end pealaest jalatallani valgesse eririietusse. Käed pestakse iga kord, kui tootmisesse sisenetakse, vajadusel ka vahepeal. Iga liini osa puhastatakse erinevate tootesortide vahel ja eriti hoolikalt töövahetuse lõppedes.
Aastas kulub Leiburis 200 liitrit desinfitseerivat puhastusvahendit, 500 kraabitsat, 100 käsiharja, 200 põrandaharja, 300 põrandapesu moppi, 4000 puhastuslappi, 1200 küürimiskäsna ja 45 tuhat paari kindaid.
Alkoholist
Liviko kristall-likööride valmistamisel on siiani kasutusel 19. sajandist pärit traditsioonilised meetodid. Jookide valmistamisel kasutab alkoholitootja aastas üle 4 tonni erineva vürtsi ja maitsetaime, mille hulgas on kaneel, kakaouba, kohviuba, kadakamarjad ja vaniljekaunad. Samuti töötleb ettevõte aastas üle 8 tonni mett.
Jäätisest
Suvekuudel toodetakse ja müüakse ligi 80 000 liitrit jäätist. Selleks, et jäätis hästi maitseks ja ohutult tarbijani jõuaks, maitstakse kvaliteedikontrolli eesmärgil Tallinna Külmhoones (Premia) igal hommikul üle 30 erineva jäätise ning tehakse üle 200 keemilise ja mikrobioloogilise analüüsi.
Loe lisa: Tunne Toitu