See paljude perenaiste unistuste tööriist tuli hiljuti välja mini mudeliga, mis sobib ideaalselt just väiksematesse peredesse. Testisime Kitchen Aid uue mini mikseri suutlikkust, valmistasime sellega värsket pastat ja isegi mahla.
Ajal, mil valdav osa koduelektroonika ettevõtteid on oma tootmise Aasia riikidesse viinud, kannab Kitchen Aidi metallist korpus juba ligi sada aastat ikka “Made in USA” silti. Kitchen Aidi loojaks oli insener Herbert Johnson, kellele tuli lauamikseri idee päeval, mil ta nägi pagareid käsitsi rasket saiatainast segamas. Ta otsustas ehitada mikseri, mis oleks võimeline iseseisvalt laual töötama. 1914. a. valmiski esimene tööstuslik lauamikser ning esimene kodukasutajatele mõeldud lauamikser sündis aastal 1920. Üks koduperenaine kommenteeris, et see mikser on tõeline köögi-abiline (ingl.kl. kitchen aid) ja uus nimi – Kitchen Aid – oligi sündinud.
Müügiedus sai ettevõttele murdepunktiks aasta 1937, mil valmis Egmont Arensi disainitud mudel, mis on peaaegu muutumatul kujul tootmises ka täna ehk 80 aastat hiljem.
Lihtne kasutada
Kitchen Aidi mikserit olen oma köögis kasutanud juba kaheksa aastat. Mikser tuleb hästi toime nii õhulise Pavlova beseetaina kui ka raskema pärmitaina segamisega. Kitchen Aidi peamised eelised on minu hinnangul kasutuslihtsus kui ka töökindlus: mikseril ongi üks ja väga hästi töötav funktsioon ehk segada tainast, seda erinevatel kiirustel.
Kitchen Aid mini mikser on üsna uus toode, mille osas olin alguses pisut kahtlev. Kas see ikka on nii suutlik, sest mikser on ju väiksem ja nn tavasuuruses mikserist ka kergem. Välimus oli siiski petlik – mikserit üles tõstes saab aimu selle tublidusest. Kitchen Aid mini kaalub 6,5 kg ja püsib ka suurematel kiirustel kindlalt laual. Võimsuselt jääb mikser originaalile (Artisan) pisut alla, kuid see ei mängi olulist rolli põhjusel, et segatavad kogused on väiksemad.
Mini mikser teeb samu toiminguid nagu tema suuremad ametivennad – segab tainast, erinevatel kiirustel. Ta on lihtsalt väiksem. Nii nagu teiste mikseritega, on ka miniga kaasas kolm erinevat taina segamise laba – vispel, millega hea munavalgeid ja vahukoort vahustada; taina segamismõla, mis on universaalne porgandikoogi, muretaina või muu koogitaina segamiseks; taina segamiskonks, mis on mõeldud pärmi- või juuretisetaina segamiseks.
Meeldiv tööhääl
Mini tööhääl on vaikne, samas kindel ning annab sellega aimu masina jõudlusest. Katsetasin nii vahukoore vahustamist, šokolaadikoogi taina segamist ja ka pärmitaina sõtkumist. Kõigil kolmel juhul tuli masin taina segamisega kenasti toime ja mikser säilitas oma stabiilsuse, püsides kindlalt laual.
Suurus on väike
Nagu nimigi ütleb, on tegu väiksema mikseriga, mis ei võta palju ruumi ja sellele leidub ka väiksemas köögis ruumi. Mikseri kausi maht on 3,3 liitrit ja see on tõesti käepärane kui on vaja näiteks ühe koogi (24 cm läbimõõt) küpsetamisel tainast mikserdada. Seetõttu soovitaksingi seda eelkõige neile, kes suuremaid koguseid ei küpseta. Mini kauss on mõnusalt nõgus ja mikseri laba saab taina ka põhjast kenasti kätte.
Kitchen Aidi mikser on ajatu disaini sümboliks – inimestele see lihtsalt meeldib ja ei ole harvad juhused, kus mikser on köögis lihtsalt disaini elemendiks. Rääkides uue mudeli värvidest, siis on mini Eestis saadaval kuues erinevas värvitoonis, sh meie lemmikud pastelne roheline (honeydew) ning põneva struktuuriga must matt (black matte). Vaata kõiki värvitoone siit.
Minile sobivad teiste mikserite lisad
Paljud Kitchen Aid kasutajad ei tea, et mikseri otsast saab maha kruvida kaitseplaadi, kuhu ühendada erinevaid tööriistu. Peaaegu kõik Kitchen Aidi lisad (pastamasin, hakkmasin, mahlapress jne) sobivad ka mini mudelile. Ainsaks erandiks on täna jäätisekauss, kuid loodetavasti on ka see tulevikus miniga ühilduv.
Kuidas Kitchen Aidiga pastatainast ja ravioole teha
Kodus ise valmistatud värske pasta on omaette maitseelamus. Kuna olin ise varasemalt kasutanud käsitsi vändatavat pastamasinat, oli huvi ka Kitchen Aidi pastakomplekt järele proovida. Kokkuvõttes oli pastataina õhukeseks rullimine sellega mugav ja lihtne. Esiteks ei ole vaja pastamasinat “üles seada” ja laua külge kruvida. See kinnitub niikuinii köögiriiulil seisva mikseri külge. Teiseks on pastavalmistajal “käed vabad” ehk saab mõlema käega pasta rullimisel abis olla. Tulemus on ka ühtlasem.
Mida pastataina tegemisel arvestada
1. Valmista õige paksusega pastataigen. Kuigi Jamie Oliver soovitab kasutada rusikareeglit 100 g pastajahu 1 muna kohta (pastakogus 3 sööjale), saab taina õige paksuse tunnetamine selgeks kogemustega. Alguses võiks võtta pigem vähem jahu (95g) ja vajadusel seda juurde lisada. Kui taigen on liiga kõva, ei õnnestu sellest elastset taigent saada ja see muutub pasta rullimisel praguliseks. Arvesta ka sellega, et pastat rullides tuleb tainast aeg-ajalt jahuseks teha.
2. Kui taigen on segatud, jäta see pooleks tunniks toatemperatuurile kile alla seisma. See vajalik nisujahus sisalduvale gluteenile ja seeläbi muutub taigen elastseks ja hästi töödeldavaks.
3. Säti valmis Kitchen Aid. Eemalda tainakauss ja ühenda pastamasin pesasse. Suru taigen kätega võimalikult lapikuks, käivita masin ja asu taigent õhemaks rullima. Pastamasin seadista alguses kõige laiema ehk nr 1 vahe peale. Lase tainal vahest läbi pressida, voldi saadud tulemus keskelt kokku (kahekihiliseks). Tee nii veel 2-3 korda või kuniks taina laius vastab pastamasina laiusele. Nüüd hakka vahet kitsamaks seadistama. Tainas venib õhemaks ja pikemaks.
4. Kui soovid lasanjeplaate või ravioole, piisabki pastaplaatide rullimisest. Kitchen Aidi pastavalmistamise komplektis on aga ka tagliatelle ja ka spagettide lõikamise masin. Nende kasutamiseks eemalda pastarullimise masin ja ühenda kas tagliatelle või spagettide lõikamise tööriist ja lase õhukeseks rullitud taigen lihtsalt läbi lõikuri.
5. Raviooli valmistamise masin on ainuke Kitchen Aidi mikseriga ühendatav mehaaniline tööriist (s.t. ühenda see mikseri külge, kuid vänta käsitsi). Ravioolide tegemiseks rullitakse taigen kahelt poolt kokku, sinu asi on täidist lisada ja vändata. Ravioole on sedasi tõesti lihtne teha; mõistlik on isegi korraga suurem kogus valmistada ja osa sügavkülmutada.
Aeglane mahlapress
Laias laastus jagunevad mahlapressid kaheks: on aeglased ja kiired mahlapressid. Kitchen Aidi mahlapress on kuulub aeglaste klassi – mis tähendab, et puuviljad-köögiviljad jahvatakse ja neist pressitakse mahl väiksemal kiirusel. Selline mahl on puuviljasem, sh rohkema viljalihaga ja ka maitseküllasem.
Mahlapressi koostamine tundus alguses keerukas, kuid selle video vaatamisega sai asi kiirelt selgeks. Koostatud mahlapress kinnita mikseri otsa, valmista ette puuviljad ja mahla pressimine võib alata. Kuigi Kitchen Aid soovitab oma kasutusjuhendis kasutada mahla pressimiseks kiirust 10, ei ole see siiski soovitatav: pressige mahla 5-6 kiirusel, nii toimib tööriist paremini.
Katsetasin kolme erineva mahla pressimist – punase apelsini mahla, pirni-kurgi-spinati mahla ja klassikalist porgandimahla (vt. alumisel pildil). Kõik joogid tulid maitsvad, paraja koguse viljalihaga. Kui midagi mahlapressile ette heita, siis seda, et viljad tuleb üsna väikeseks tükeldada, sest viljade sisestamise ava on üsna kitsas. Mahlapressil on kaasas kolm erineva tihedusega sõela, sh tihe, keskmine ja kastme sõel. Viimasega on hea ka eriti viljalihalist tomatimahla teha – tulemus ei tule vesine, pigem tomatine. Samuti on sellega mugav õunapüreed valmistada.
Unistama peab
Kui hakkaksin endale täna uut köögitehnikat ostma, oleks minu kindel valik just Kitchen Aid oma lisadega. Jätaksin ostmata eraldi jäätisemasina, pastamasina, hakkmasina jm – ostaksin needsamad asjad just Kitchen Aid lisadena. Töötamine on sedasi tunduvalt käepärasem, sest mikser seisab niikuinii köögiriiulil ootel ning erinevaid vidinaid on kokkuvõttes vähem (jäätisemasinal on näiteks ainult kauss, mida sügavkülmutada, mootorit jm ei ole vaja; pastamasin on ilma jalgade ja vändata jne).
Tekst ja fotod: Eva Pärtel (Perenaine.ee)
Vaata lisa: Kitchenaid.ee